Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego pod nazwą „Projekt z ZUS” skierowanego dla uczniów szkół podstawowych.

Projekt z zusCelem Projektu jest uświadomienie młodym ludziom jaka rolę w życiu każdego człowieka  pełnią ubezpieczenia społeczne.
W trakcie realizacji Projektu uczniowie  poznają podstawy  obowiązującego systemu ubezpieczeń społecznych, obowiązki i prawa ubezpieczonych, płatników i świadczeniobiorców a także na jakie świadczenia mogą liczyć osoby ubezpieczone. Dzięki udziałowi w projekcie edukacyjnym młodzi ludzie nabywają kompetencje społeczne, takie jak komunikacja i współpraca w grupie, rozwijają swoją przedsiębiorczość i kreatywność.

Realizacja „Projektu z ZUS”  rozpoczyna się od 1 godziny lekcyjnej, na której uczniowie poznają zakres tematyczny projektu. Biorący udział w zajęciach mogą przystąpić do Konkursu na najlepszą pracę wyjaśniającą, dlaczego ubezpieczenia są ważne, a w tym roku również nawiązujące do 85-lecia ZUS.

Formy wykonania pracy:

• film do 5 min (w formacie avi, mp4),
  • plakat w preferowanym formacie A2, karton (min. 150 g/m² tzw. brystol),
  • komiks zawierający minimum 5 scenek.

Konkurs przebiega w trzech etapach:

• I etap - szkolny,
  • II etap  - regionalny,
  • III etap - centralny.

Autorzy najlepszych prac w etapie centralnym otrzymają nagrody rzeczowe, m.in. odtwarzacze mp4, głośniki bezprzewodowe, słuchawki, powerbank, selfice strick, a ich praca opublikowane zostaną na stronie Zakładu.

Ze strony ZUS, zapewniamy:

• scenariusz lekcji,
  • prezentacje na lekcję,
  • karty projektu,
  • arkusze oceny,
  • opiekę merytoryczną, Foltyn-Wiśniewska, Marta <Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
  • szkolenie dla nauczycieli z zakresu Projektu z ZUS.

Możemy także, po wcześniejszym umówieniu, przeprowadzić lekcję dla uczniów.

Termin wykonania prac 8 kwietnia 2020 r.

Szczegółowych informacji na temat programu udziela:

• Oddział w Bydgoszczy - Joanna Karsznia, telefonicznie pod numerami 52 3418124, 502007721 lub elektronicznie pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • Oddział w Toruniu – Marta Foltyn-Wiśniewska, telefonicznie pod numerem 56 6109469, elektronicznie pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS