7 września w Sośnie obchodziliśmy powiatowe święto dziękczynienia za tegoroczne plony. Dożynki miały charakter powiatowo – gminny. Deszczowy dzień nie był łatwy dla organizatorów: sołectw Sośno i Zielonka, którym jak zawsze pomagał Gminny Dom Kultury w Sośnie. Jednak nie zauważyliśmy zmartwienia wśród uczestników dożynek. Wszyscy rozumieją potrzebę deszczu pod tegoroczne zasiewy rzepaku i zbóż.

Korowód dożynkowy wyruszył spod remizy OSP ulicami Sośna do kościoła parafialnego, gdzie ksiądz prałat Andrzej Jaskuła poświęcił korony żniwne. Po mszy świętej przemaszerowaliśmy na plac dożynkowy, na boisko szkolne. Na czele jechał zabytkowy wóz drabiniasty ze żniwiarzami, za nim poczty sztandarowe i starostowie dożynek: pani Alina Hartwich z Zielonki oraz pan Krzysztof Adrych z Sośna. Gospodarze dożynek, Starosta Sępoleński i Wójt Gminy Sośno, szli w otoczeniu licznie zebranych gości: włodarzy i przewodniczących rad sąsiednich gmin naszego powiatu, przedstawicieli administracji rządowej, samorządu województwa, powiatu i gmin. Zaproszenie przyjęli także przedstawiciele powiatowej straży pożarnej, policji oraz administracji powiatowej sanepidu, krus. Obecni byli szefowie spółek wodnych z naszego powiatu. Byli też przedstawiciele BS Więcbork oraz LGD Stowarzyszenia „Nasza Krajna” – sponsorzy dożynek.

Organizatorzy przygotowali się do rozwiązania awaryjnego w wypadku niepogody, zapraszając gości do hali sportowej, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna. Dla wszystkich uczestników dożynek przygotowano poczęstunek. Była grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem, bigos i zupa gulaszowa oraz placki a także tort od starościny dożynek. Niestety milusińscy mieli nieco mniej atrakcji niż zazwyczaj, ze względu na padający deszcz.

Serdecznie dziękujemy organizatorom święta, wszystkim uczestnikom dożynek, w szczególności wystawcom stoisk dożynkowych, a także sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Więcborku, Gminnej Spółdzielni „SCh” w Sośnie, Lokalnej Grupie Działania Stowarzyszenie „Nasza Krajana” oraz wszystkim, którzy osobiście wsparli tą uroczystość.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

- witacze

- wieńce dożynkowe